Menu
Priority Banking
Private Banking
Wealth Management
De bank voor een wereld in verandering
Kan kwestie Groenland de beurshausse bedreigen?
Actualiteit Volgen De categorie volgen
19 JAN

Kan kwestie Groenland de beurshausse bedreigen?

19.1.2026
Geert Ruysschaert – Head of Investment Communication
Geert Ruysschaert Head of Investment Communication
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Aangemaakt op 19.1.2026 09:31
Gepubliceerd op 19.1.2026 09:31
Tot nu toe gingen de markten rustig om met de Groenland-crisis. Maar wat als Trump terug zijn tarievenkanon bovenhaalt?

Overzicht

  • Amerikaanse economie toont zich nog steeds opvallend weerbaar
  • TSMC weet nervositeit rond AI-investeringen te temperen
  • Kortetermijnreactie op Trumps politiek geïnspireerde tarievensalvo per definitie onvoorspelbaar
  • Wat op middenlange termijn telt is impact op winstvooruitzichten
  • En die worden lang niet alleen door tarieven bepaald 

Een resistente Amerikaanse economie

Terwijl de hemel boven Groenland steeds grijzer werd, gingen de Europese beurzen vorige week verder op het elan van de eerste dagen van het jaar. In de VS deden ze het wat rustiger aan. Ook al kregen ze daar overwegend positief nieuws op hun bord. De Amerikaanse inflatie bleef hangen rond 2,7%, waar sommigen toch voor een stijging gevreesd hadden. En cijfers rond de consumentenuitgaven en de industriële productie toonden dat de economie in het land van Trump zich kraniger houdt dan de verzwakkende arbeidsmarkt laat vermoeden. 

Stupor Mundi

Chipproducent TSMC verbaasde de wereld met alweer een ijzersterk kwartaalrapport. Zeg nu zelf: 16 miljard USD nettowinst boeken op een omzet van 33 miljard USD, het is niet slecht. En in ieder geval stukken beter dan de gemiddelde analist in zijn boekje had staan. De Taiwanese chipproducent blijft ook opvallend positief over de toekomst. Niet alleen ziet het zijn omzet dit jaar nog 30% aanzwellen, ook op vlak van investeringen geeft het bedrijf, dat toch bekend staat om zijn strenge discipline, plankgas. Wat alvast terug een stuk onzekerheid wegneemt bij al degenen die hun twijfels hebben bij de investeringsbonanza rond artificiële intelligentie. 

Toenemende geopolitieke onrust

De resistentie van de Amerikaanse economie, het soepele monetair beleid, de implementatie van de Europese investeringsplannen, de stimuli die verwacht worden in China en Japan, en de verdere penetratie van artificiële intelligentie in de poriën van onze economie en samenleving: het zijn allemaal factoren die de interesse in aandelen levendig kunnen houden.

Daar tegenover staan de oplopende geopolitieke spanningen.  Die spanningen getuigen van een veranderende wereld. Een wereld waarin de VS voelt dat haar dominantie niet meer vanzelfsprekend is. En een president die daarom alles uit de kast haalt om die dominantie nog even langer te laten duren. Opvallend daarbij is dat hij het multilateralisme opgeeft. Daarmee ondergraaft hij ook de basis van de naoorlogse wereldorde. De Verenigde Naties worden als spilzieke kleuters aan de kant geschoven. En ook de Europese bondgenoten mogen beschikken. Tenzij ze naar de pijpen van de president dansen.

Amerika is momenteel nog het sterkste land ter wereld. En het heeft een president die dat gebruikt om de voor zichzelf gestelde doelen te bereiken. Zonder zich veel te bekommeren om de rest van de wereld of nobele idealen zoals “de verdediging van het Vrije Westen”. De VS heeft het Vrije Westen genoeg verdedigd, nu moet het aan zichzelf denken. 

Trump vecht met invoertarieven

Los van de bombardementen op Iran en de kidnapping van Maduro, is de militaire inzet tot nu toe beperkt gebleven. Trump werkt met invoertarieven. Het Amerikaanse Hooggerechtshof is er tot op heden niet uitgeraakt of deze tarieven wettelijk zijn of niet. En dus blijft Trump ermee zwaaien in functie van wat hem politiek goed uitkomt. Taiwan bekwam vorige week in het kader van een nieuw handelsakkoord lagere tarieven (de VS hebben de Taiwanese chips broodnodig), de Europese landen die militairen naar Groenland sturen krijgen een verhoging van 10% opgespeld en dat met ingang van februari. Tenminste, dat is wat we dit weekend lazen op Truth Social, het sociale mediaplatform dat in de ogen van Trump ondertussen ongeveer dezelfde rol heeft als het Belgisch Staatsblad bij ons.

Het zijn de winstvooruitzichten die tellen

Hoe zullen de markten met die dreigende escalatie tussen de twee grootste economische blokken ter wereld omgaan? Trump dreigt vooral met tarieven, minder met wapens. In april vorig jaar leidde de aankondiging van hogere Amerikaanse importtarieven tot een scherpe correctie van de markten. Trump zag zich zelfs genoodzaakt tijdelijk gas terug te nemen. Hierdoor werden de verliezen snel weggewerkt. In juli lanceerde de president een nieuw tarievenoffensief. Deze keer absorbeerden de beurzen dit zonder noemenswaardige problemen.

Met andere woorden, op korte termijn kan het alle kanten uit. Maar wat op iets langere termijn sowieso geldt, is de impact op de winstvooruitzichten. Globaal gezien zijn tarieven een slechte zaak voor de economie. Maar de economie en de winstvooruitzichten worden natuurlijk niet alleen bepaald door tarieven. Die tarieven kunnen specifieke bedrijven wel voor stevige uitdagingen plaatsen. Maar wat de voorbije maanden vooral opviel was de souplesse waarmee economieën en bedrijven zich aanpassen aan de veranderende wereld. Of om Charles Darwin te citeren: het is “The survival of the fittest” die telt. “The fittest” dus, niet “the strongest” …

Naast alle geopolitieke gedonder is het de komende weken uitkijken of de bedrijfsresultaten en vooruitzichten ons meer inzicht geven over wat dit alles teweegbrengt op de bedrijfsvloer. 

Kerncijfers van 12/1/2026 tot 16/1/2026

Index Slotkoers +/- Sinds begin 2026
België: Bel-20 5357,14 2,23% 5,49%
Europa: Stoxx Europe 600 614,38 0,77% 3,75%
VS: S&P 500 6940,01 -0,38% 1,38%
Japan: Nikkei 53936,17 5,51% 7,14%
China: Shangai Composite 4101,91 -0,45% 3,35%
Hongkong: Hang Seng 26844,96 2,34% 4,74%
Euro/dollar 1,16 -0,40% -1,27%
Brent olie 64,13 -1,51% 4,53%
Goud 4607,25 3,04% 6,95%
Belgische 10 jaarsrente 3,28
Duitse 10 jaarsrente 2,83
Amerikaanse 10 jaarsrente 4,23
Bron: LSEG Datastream

U vond dit artikel de moeite?

Ontdek andere artikels in onze dagelijkse en wekelijkse nieuwsbrief

Ik schrijf mij in

Uw expert

Geert Ruysschaert Head of Investment Communication
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Deel:
Later lezen

De inlichtingen en meningen opgenomen in onderhavig artikel zijn toelichtingen met een louter informatief karakter. Zij kunnen in geen geval beschouwd worden als adviezen of aanbevelingen van fiscale, juridische of andere aard. Zij houden geen rekening met uw persoonlijke situatie. Wij verzoeken u dan ook uw raadsman te contacteren vooraleer enige beslissing te nemen die rechtstreeks of onrechtstreeks gebaseerd is op de inlichtingen vervat in deze communicatie. Deze Algemene Bankvoorwaarden vormen het algemene kader van de conventionele relatie tussen BNP Paribas Fortis NV kredietinstelling met maatschappelijke zetel gevestigd is in 1000 Brussel, Warandeberg 3 - B.T.W. BE 0403.199.702 - RPR Brussel, onder het prudentieel toezicht van de Nationale Bank van België, Berlaimontlaan 14, 1000 Brussel en de controle inzake beleggers- en consumentenbescherming van de Autoriteit van Financiële Diensten en Markten (FSMA), Congresstraat 12-14, 1000 Brussel en ingeschreven als verzekeringsagent onder FSMA-nr. BE 0403.199.702.

Doe mee met MyExperts

Blijf op de hoogte van de recentste beleggingstips

Al ingeschreven?

Meld u aan om het artikel te lezen.

Nog geen account? Inschrijven