Overzicht
- Bij scheiding van goederen zijn de vermogens van beide partners duidelijk afgescheiden
- Vaak geldt het vermoeden dat de rekeningen tussen de partners dagelijks worden vereffend
- Dat sluit niet uit dat er bij een echtscheiding nog openstaande rekeningen kunnen zijn
- Handel altijd in overeenstemming met de basisprincipes van uw huwelijkscontract
Al te vaak gaan echtscheidingen gepaard met oeverloze discussies. Ook bij scheiding van goederen blijven ex-echtgenoten daar niet van gespaard. Een tijd geleden werd zo’n discussie voorgelegd aan het hof van Beroep in Antwerpen. Mevrouw had tijdens het huwelijk via haar eigen bankrekening de aflossingen betaald voor de hypotheek van haar man. Die was afgesloten voor de aankoop van een onroerend goed van meneer. Ze hadden hierover geen afspraken op papier gezet. Volgens hun huwelijkscontract gold er een vermoeden dat de rekeningen die ze elkaar verschuldigd waren van dag tot dag werden vereffend. Dat is een klassieke clausule bij scheiding van goederen. Op basis daarvan leek het uitgesloten dat er nog een openstaande rekening was.
In huwelijkscontracten met scheiding van goederen staat vaak het vermoeden dat de rekeningen dagelijks worden vereffend.
Hof van Beroep
Daar kon mevrouw zich niet bij neerleggen. Bij de vereffening en verdeling vorderde ze een vergoeding voor alle kredietaflossingen die ze had gedaan voor het onroerend goed van haar ex-echtgenoot. De ex-echtgenoot anderzijds weigerde die te betalen. Hij steunde zich daarvoor op hun huwelijkscontract, waarin het vermoeden stond dat hun rekeningen dagelijks werden vereffend. Het Hof van Beroep gaf mevrouw gelijk. Het vermoeden waarop meneer zich baseerde was volgens het Hof een weerlegbaar vermoeden. Er kon dus nog altijd een schuldvordering bestaan van de ene echtgenoot op de andere. Bovendien is het niet omdat mevrouw de vordering voorheen niet had ingesteld dat zij hieraan verzaakt zou hebben.
Zorg dat u zich bewust bent van de draagwijdte van alle clausules die in uw huwelijkscontract staan.Marina De Jonghe
Moraal van het verhaal
Daar liet meneer het dan weer niet bij. Hij legde de zaak voor aan het Hof van Cassatie. Zijn cassatieberoep werd verworpen. Het Hof van Cassatie bevestigde de zienswijze van het Hof van Beroep in Antwerpen en voegde eraan toe dat het bestaan van de schuldvordering niet noodzakelijk met een geschrift bewezen moest worden. Eind goed, al goed voor mevrouw.
De moraal van dit verhaal is dat u zich bij de opmaak van uw huwelijkscontract goed moet laten begeleiden. Wees u bewust van de draagwijdte van alle clausules die erin staan. Dat helpt u om altijd te handelen in overeenstemming met de basisprincipes van uw huwelijkscontract en biedt de meeste garanties om discussies te vermijden als het ooit misgaat.
Cliënt bij Priority Banking Exclusive, Private Banking of Wealth Management?
Schrijf u in op onze dagelijkse en/of wekelijkse nieuwsbrief.
Ik schrijf mij in
De inlichtingen en meningen opgenomen in onderhavig artikel zijn toelichtingen met een louter informatief karakter. Zij kunnen in geen geval beschouwd worden als adviezen of aanbevelingen van fiscale, juridische of andere aard. Zij houden geen rekening met uw persoonlijke situatie.
Wij verzoeken u dan ook uw raadsman te contacteren vooraleer enige beslissing te nemen die rechtstreeks of onrechtstreeks gebaseerd is op de inlichtingen vervat in deze communicatie. Deze Algemene Bankvoorwaarden vormen het algemene kader van de conventionele relatie tussen BNP Paribas Fortis NV kredietinstelling met maatschappelijke zetel gevestigd is in 1000 Brussel, Warandeberg 3 - B.T.W. BE 0403.199.702 - RPR Brussel, onder het prudentieel toezicht van de Nationale Bank van België, Berlaimontlaan 14, 1000 Brussel en de controle inzake beleggers- en consumentenbescherming van de Autoriteit van Financiële Diensten en Markten (FSMA), Congresstraat 12-14, 1000 Brussel en ingeschreven als verzekeringsagent onder FSMA-nr. BE 0403.199.702.