Menu
De bank voor een wereld in verandering
Gas: onaangename verrassing uit Rusland
Trends Volgen De categorie volgen
26 AUG

Gas: onaangename verrassing uit Rusland

26.8.2022
Sylviane Delcuve – Senior Economist
Sylviane Delcuve Senior Economist
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Aangemaakt op 25.8.2022 15:37
Gepubliceerd op 26.8.2022 06:37
Door de oorlog in Oekraïne zijn de gasprijzen gestegen als nooit tevoren. Europa betaalt zijn afhankelijkheid van Russisch gas dubbel en dwars, in tegenstelling tot de Verenigde Staten.
Het einde van de pandemie en de oorlog in Oekraïne dreven de gasprijs in Europa op tot ongeziene niveaus. Sinds het begin van het jaar zijn de prijzen overal omhooggeschoten, met stijgingen van 100% tot 1.000% ten opzichte van de voorgaande jaren. Veel mensen kozen in het verleden voor verwarming op gas in plaats van op stookolie of elektriciteit. Gas was minder vervuilend en goedkoper. Bovendien was de gasprijs tot 2021 over het algemeen stabiel. Europa's te grote afhankelijkheid van Russisch gas blijkt nu een kolossale strategische fout. Europa betaalt daarvoor een hoge prijs. Dat zal in de nabije toekomst waarschijnlijk niet veranderen.

Onbekend effect op de koopkracht

De stijgende gasprijzen beïnvloeden sterk de koopkracht van huishoudens die zich verwarmen met gas. Dat is het geval voor één op de twee gezinnen in België. Bovendien kan bijna niemand de werkelijke kosten inschatten. Maar weinig mensen hebben een slimme gasmeter waarmee ze hun werkelijke verbruik dagelijks volgen. De gasleveranciers lezen de traditionele meter maar eenmaal per jaar uit. Daardoor krijgt de verbruiker pas dan een zicht op de werkelijke kosten. Dat is een enorm zwaard van Damocles in deze tijden van galopperende inflatie en dalende koopkracht.
De gasleveranciers lezen de traditionele meter maar eenmaal per jaar uit. Daardoor krijgt de verbruiker pas dan een zicht op de werkelijke kosten.

Kloof tussen Europa en Amerika

Europa is begonnen aan een titanenwerk om Russisch gas te vervangen. Bijna driekwart van het vloeibaar aardgas (Liquid Natural Gas of LNG) dat Amerika uitvoert, is vandaag bestemd voor Europa. In 2021 was dat een derde. De Amerikanen bevinden zich in een heel andere situatie dan de rest van de wereld. Ze zijn zelfbedruipend wat energie betreft, mede dankzij schaliegas. De gasprijs is in de Verenigde Staten dan ook veel lager dan in Europa en elders in de wereld. Ter illustratie: Europa betaalt nu zes keer meer voor gas dan in 2010 en bijna 30 keer meer dan in het midden van de pandemie in 2020. De Verenigde Staten betalen maar twee keer zoveel als in 2010 en amper vijf keer zoveel als in 2020.
De situatie is heel anders in Europa. Hier explodeerde de inflatie en zullen de gasprijzen tot ten minste 2023 hoog blijven.

Bestrijding van de inflatie

De energiecrisis treft Europa hard. Maar ze heeft aan beide kanten van de Atlantische Oceaan niet dezelfde gevolgen. Dit heeft een belangrijke impact op het monetaire beleid. In Amerika stijgt de rente sterk, maar de Europese Centrale Bank (ECB) loopt op eieren. De strijd tegen de inflatie zal in de Verenigde Staten veel gemakkelijker te winnen zijn. De gasprijzen zijn er laag gebleven en de economische bedrijvigheid vertraagt er al. De situatie is heel anders in Europa. Hier explodeerde de inflatie en zullen de gasprijzen tot ten minste 2023 hoog blijven. De ECB zal geen bewegingsruimte meer hebben, omdat wij afhankelijk zijn van Russisch gas. Dat kost ons mogelijk handenvol geld.

Cliënt bij Priority Banking Exclusive, Private Banking of Wealth Management?

Schrijf u in op onze dagelijkse en/of wekelijkse nieuwsbrief.

Ik schrijf mij in

Uw expert

Sylviane Delcuve Senior Economist
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Deel:
Later lezen
De opinies op deze site zijn die van de auteurs en geven niet noodzakelijk het standpunt van BNP Paribas Fortis weer.

Doe mee met MyExperts

Al ingeschreven?

Meld u aan om het artikel te lezen.

Nog geen account? Inschrijven