Menu
De bank voor een wereld in verandering
Hoe zal de wereld er post-corona uitzien?
Trends Volgen De categorie volgen
7 MEI

Hoe zal de wereld er post-corona uitzien?

7.5.2020
Sylviane Delcuve – Senior Economist
Sylviane Delcuve Senior Economist
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Aangemaakt op 6.5.2020 13:05
Gepubliceerd op 7.5.2020 04:05
De economische gevolgen van de coronaviruscrisis zijn nog altijd niet te overzien. De massale liquiditeitsinjectie door centrale banken, die erg belangrijk is op korte termijn, is een stap achteruit.

Overzicht

  • 8% krimp in de economie, stijgend overheidstekort, explosie van de werkloosheid
  • Niemand kan voorspellen wanneer of in welke vorm het herstel zal plaatsvinden
  • De liquiditeitsinjectie dreigt de rente op nul te houden en schulden te stimuleren
  • Voor de Europese Unie is de solidariteitsbalans ook niet erg positief
De economische gevolgen van de coronacrisis zijn nog altijd niet te berekenen. Europa zou een diepe recessie doormaken met een economische krimp van 8%. Intussen explodeert de werkloosheid en ontsporen de overheidsfinanciën. België verwacht voor 2020 een tekort van 10% van het bbp. Tot dusver worden de kosten van de crisis voor de overheidsfinanciën hier geraamd op minstens 10 miljard euro. Om nog maar te zwijgen over het verlies van belastinginkomsten en van koopkracht voor de burgers.

Niemand kan voorspellen wanneer of in welke vorm het herstel zal plaatsvinden. Tot scholen hun normale activiteit hervatten en het spook van een tweede besmettingsgolf verdwijnt, zullen velen thuisblijven. De economie kan daarom niet herstarten.

Enorme liquiditeitsinjectie

De centrale banken hebben nochtans zeer snel gereageerd. De Europese Centrale Bank heeft liquiditeit in het bankcircuit geïnjecteerd en koopt effecten aan die zijn uitgegeven om de overheidsschulden te financieren. Dat is evenwel een stap achteruit ten opzichte van wat de afgelopen jaren is gedaan om de situatie te normaliseren. Door het overschot aan liquiditeiten dreigt de rente lange tijd op nulniveau te blijven, wat de winstgevendheid van de banken aantast. Het stimuleert ook de bedrijfsschulden en vertaalt zich in een scherpe daling van de gemiddelde kwaliteit van de kredietnemers. Sommige centrale banken zeggen zelfs bereid te zijn om zogenaamde junk bonds te kopen, die tot voor kort volledig waren uitgesloten.
Het is een stap achteruit ten opzichte van wat de afgelopen jaren is gedaan om de situatie te normaliseren.

Geen Europese oplossing

Ook voor de Europese Unie is de balans niet erg positief. Ze toont weinig solidariteit. Elk land heeft zijn eigen beleid om de epidemie in te perken. De kakofonie om uit de lockdown te raken, is dodelijk voor de economie. De Europese Commissie heeft 1.000 miljard euro beloofd, maar we weten nog altijd niet voor wie of waarvoor. Het spoor van ‘coronabonds’ lijkt, gezien een aantal verklaringen, onrealistisch. Opnieuw slaagt Europa er niet in om het eens te worden over oplossingen. Dit roept vragen op, want de EU gaat nu al door haar vierde crisis in twaalf jaar tijd: een financiële crisis in 2008, een staatsschuldcrisis in 2011, een migratiecrisis in 2016 en nu dus de coronaviruscrisis in 2020.
De Europese Commissie heeft 1.000 miljard euro beloofd, maar we weten nog altijd niet voor wie of waarvoor.Sylviane Delcuve

Naar een burgerbewustzijn?

Europa dreigt in de Japanse val te trappen: de combinatie van nulrente, een door banken gefinancierde staatsschuld en een onmogelijkheid om de vicieuze cirkel te doorbreken. Met mogelijk een cascade aan gevolgen als de economische activiteit niet herstart. De banken zijn trouwens al begonnen met enorme bedragen opzij te zetten om in gebreke blijvende debiteuren aan te kunnen. Komt er een ‘after covid’ in het gedrag van burgers? Er zullen ongetwijfeld meer voorstanders zijn om de globalisering af te remmen, het massatoerisme in te perken en de overheidsuitgaven te heroriënteren richting essentiële noden… Dit bewustzijn kan een sneller herstel in de hand werken, op voorwaarde dat er geluisterd wordt naar de burgers.

Cliënt bij Priority Banking Exclusive, Private Banking of Wealth Management?

Schrijf u in op onze dagelijkse en/of wekelijkse nieuwsbrief.

Ik schrijf mij in

Uw expert

Sylviane Delcuve Senior Economist
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Deel:
Later lezen
De opinies op deze site zijn die van de auteurs en geven niet noodzakelijk het standpunt van BNP Paribas Fortis weer.

Doe mee met MyExperts

Al ingeschreven?

Meld u aan om het artikel te lezen.

Nog geen account? Inschrijven