Menu
De bank voor een wereld in verandering
Maken meme stocks de beurs democratischer?
Trends Volgen De categorie volgen
16 MRT

Maken meme stocks de beurs democratischer?

16.3.2023
Arne Maes – Senior Economist
Arne Maes Senior Economist
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Aangemaakt op 15.3.2023 13:36
Gepubliceerd op 16.3.2023 12:03
Een recente paper onderzoekt of meme stocks helpen om de beurs te democratiseren. Het antwoord is redelijk negatief, en dat hoeft niet echt te verwonderen.
Eerst even recapituleren: een meme stock of meme-aandeel is een aandeel waarvan de koers de hoogte wordt ingejaagd door zogeheten memes. Dat zijn beelden, teksten en video's die snel verspreid worden op sociale media. Het fenomeen kende een hoogtepunt tijdens de lockdowns: (Amerikaanse) jonge particuliere beleggers kochten toen massaal aandelen van een handvol ondernemingen die werden aangeprezen op bepaalde fora, waarna de koersen pijlsnel de hoogte ingingen.

Wat daarbij zeker een rol speelde, is de democratisering van beursbeleggen. Platformen vergemakkelijken beleggen en rekenen geen commissie aan. Een serieuze drempelverlaging dus.

Drie Amerikaanse onderzoekers bestudeerden het fenomeen, en bekeken of die democratisering van beleggen een impact heeft op ESG (Environmental, Social en Governance).
Het Amerikaanse beurssysteem is vooral gericht op institutionele beleggers. De meeste kleine beleggers oefenen hun stemrecht niet uit.Arne Maes

Democratisering van governance?

Als kleine beleggers massaal een bepaald aandeel kopen, heeft dat dan ook gevolgen voor de stemming op de jaarlijkse vergadering van het achterliggende bedrijf? Met andere woorden: zorgt een democratisering van beleggen ook voor een ander, jong stemgeluid op de vergadering?

Helaas: bij ondernemingen die populair zijn bij meme stock-beleggers, stellen de onderzoekers juist vast dat er minder gestemd werd. Meme stock-beleggers zijn immers allesbehalve actieve beleggers, en dat hoeft ook niet te verwonderen. Het Amerikaanse beurssysteem is vooral gericht op institutionele beleggers. De meeste kleine beleggers oefenen hun stemrecht niet uit, laat staan dat ze voorstellen zouden doen om iets aan de bedrijfsvoering te veranderen.
We kunnen alleen maar vermoeden dat grote institutionele beleggers wél belang hechten aan ESG, terwijl dat bij meme-beleggers niet noodzakelijk het geval is.Arne Maes

En wat met ESG?

Opvallend is ook dat meme stock-bedrijven ESG minder sterk zijn gaan omarmen. Dat maken de onderzoekers tenminste op uit het feit dat meme stock-bedrijven minder goed scoren op de MSCI ESG-indexen na 2021 dan ervoor.

Hoe zou dat komen? We kunnen alleen maar vermoeden dat grote institutionele beleggers wél belang hechten aan ESG, terwijl dat bij meme-beleggers niet noodzakelijk het geval is. Als die laatsten bovendien hun stemrecht niet uitoefenen, is het mogelijk dat ondernemingen zich minder verplicht voelen om blijvend in te zetten op ESG naarmate het aantal meme-aandeelhouders toeneemt en het aantal institutionelen afneemt.

Cliënt bij Priority Banking Exclusive, Private Banking of Wealth Management?

Schrijf u in op onze dagelijkse en/of wekelijkse nieuwsbrief.

Ik schrijf mij in

Uw expert

Arne Maes Senior Economist
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Deel:
Later lezen
De opinies op deze site zijn die van de auteurs en geven niet noodzakelijk het standpunt van BNP Paribas Fortis weer.

Doe mee met MyExperts

Al ingeschreven?

Meld u aan om het artikel te lezen.

Nog geen account? Inschrijven