De aandelenmarkten stegen de afgelopen maanden fors. Dat kwam door de buitengewone resultaten van een aantal Amerikaanse reuzen en de hoop op renteverlagingen in de nabije toekomst. Dat de inflatie hardnekkiger blijkt dan verwacht (vooral in de dienstensector), verandert daar niets aan. Al leidde dit wel tot een vertraging in de verwachtingen van de eerste renteverlagingen.
Het meest opmerkelijke is, dat dit geen enkele invloed heeft op het optimisme van de aandelenmarkten. Die breien de records aan elkaar tegen een achtergrond van dalende langetermijnrente. Deze versoepeling is tot nu toe het beste bewijs dat niemand echt bezorgd is over de uitkomst van de strijd tegen de inflatie.
Er is heel wat gebeurd sinds de prijsstijgingen die het Westen troffen, onmiddellijk na de covidpandemie. De terugkeer van de inflatie leidde tot een ongekende verstrakking van het monetaire beleid aan beide kanten van de Atlantische Oceaan. De centrale banken verhoogden niet alleen de rentes meer dan tien keer. Ze deden er ook nog eens een schepje bovenop door hun liquiditeitsinjecties drastisch te verminderen.
Vandaag is er veel bereikt in dit opzicht. De balansen van de Amerikaanse en Europese centrale banken staan weer op het niveau van maart 2021.
Het monetaire beleid was de jongste tijd niet uit het nieuws weg te branden. Maar ook het begrotingsbeleid, die andere tool om de economie bij te sturen, zal binnenkort weer in de schijnwerpers staan. De situatie is verschillend aan beide kanten van de Atlantische Oceaan.
In de Verenigde Staten maken weinigen zich echt zorgen over de hoogte van de schuld of het tekort, vooral midden in een verkiezingsjaar.
In Europa is het een ander paar mouwen. De Europese Commissie is gestart met het onder de loep nemen van de cijfers van de lidstaten. Ze wil er zeker van zijn dat elke lidstaat zijn tekort onder de 3%-grens brengt, via strakke deadlines en sancties.
Een verstrakking van het begrotingsbeleid is almaar vaker onderwerp van gesprek. Dat komt doordat de tekorten sinds 2020 bijna overal uit de hand zijn gelopen. Verschillende landen kondigen bezuinigingen en belastingverhogingen aan. Dit is een belangrijke koerswijziging. Hopelijk wordt ze niet verstoord door een monetair beleid dat te lang strak blijft. Want dat veroorzaakt misschien schade aan de economie.
De markten lijken er in ieder geval vertrouwen in te hebben. Laten we hopen dat ze het bij het rechte eind hebben.
Cliënt bij Priority Banking Exclusive, Private Banking of Wealth Management?