Menu
Priority Banking
Private Banking
Wealth Management
De bank voor een wereld in verandering
De rentecurve: een steeds steilere col
Actualiteit Volgen De categorie volgen
7 JAN

De rentecurve: een steeds steilere col

7.1.2026
Mark Putzeijs – Investment Communication Manager
Mark Putzeijs Investment Communication Manager
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Aangemaakt op 7.1.2026 09:31
Gepubliceerd op 7.1.2026 09:31
Jaaroverzichten focussen vaak op macro-economie en aandelen, maar obligaties verdienen ook aandacht in een gespreide portefeuille. Wat zijn onze verwachtingen voor deze activaklasse?

Overzicht

  • Gunstige inflatieverwachtingen en groeiende overheidsschulden
    houden elkaar in evenwicht.
  • De rentecurve wordt bijna overal steiler.
  • Wat hebben Trump en AI met obligaties te maken? 

Weinig beweging op rentevlak

In vergelijking met de volatiele aandelenmarkten kenden obligaties in 2025 een beetje een saai verloop.  Positieve rendementen zonder meer. Sinds enkele jaren zitten de rentevoeten van staatsleningen vast in een trendkanaal. Eén dat wel opmerkelijk hoger ligt dan 5 jaar geleden. Voor een Belgische staatslening op 10 jaar hebben we het dan over een rente van 3 à 3,5%. Duitsland zit daar een halve procent onder, Amerika 1% boven.

Beide continenten kenden binnen dat kanaal wel een verschillend verloop in 2025.  In Amerika was de tendens vanaf het midden van het jaar eerder dalend. In navolging van de Fed, die vanaf september zijn kortetermijnrente liet dalen omdat de inflatie onder controle bleef. In Europa was de tendens eerder stijgend. Dit onder druk van de investeringsdrang, die positief is voor economie en aandelenmarkten, maar nadelig voor de al omvangrijke schuldenberg. Voor 2026 verwachten we weinig verandering in deze situatie. Onze specialisten verwachten dat de 10 jaarrente eind dit jaar mooi in het midden van de hierboven geschetste kanalen zal eindigen. 

Steilere rentecurve door een daling van de rente op korte termijn

Wat wel bijna overal hetzelfde is: het verschil tussen de rente op korte en langere termijn werd aan beide kanten van de oceaan toch wel opmerkelijk groter. Zowel de ECB als, met wat maanden vertraging, de Fed hebben in de loop van 2025 hun beleidsrente naar beneden aangepast. Ze konden dat doen omdat zoals gezegd de inflatie onder controle is. In Europa globaal gezien zelfs op het gewenste niveau van 2%. De ECB zal wellicht gedurende 2026 de beleidsrente ongewijzigd laten, elders in de wereld kan die nog wat verder zakken. Japan is hierbij de enige belangrijke uitzondering.

Een lagere rente op korte termijn en een stabiele rente op langere termijn maken uiteraard de rentecurve nog steiler. Verhoudingsgewijze brengt cash steeds minder op. In Europa dekt de rente op 3 maand zelfs de matige inflatie niet meer af. Investeren en beleggen zal dus in 2026 steeds meer een noodzaak zijn om niet te veel koopkracht in te boeten. 

Trump moet een opvolger kiezen voor Powell

Voor die lagere beleidsrente in Amerika zal vanaf de lente niet langer Powell verantwoordelijk zijn. Zijn ambtstermijn zit er weldra op, en het is aan Trump om een opvolger te kiezen. Hierbij is de kans groot dat die naar de naam Kevin zal luisteren (de voornaam van beide topkandidaten). Vraag is hoe geloofwaardig die opvolger kan zijn. Powell kon – terend op zijn ervaring en nakende afscheid – de onafhankelijkheid van de Fed nog hoog in het vaandel dragen en weerstand bieden tegen de wensen van Trump. Zijn sowieso minder ervaren opvolger zal op dat vlak minder ruimte krijgen. Dit, gecombineerd met een beheerste inflatie, verhoogt de kans op verdere renteverlagingen in de VS.

Amerikaanse IT-bedrijven op zoek naar obligatiebeleggers

Naast staatsleningen halen ook bedrijven geld op via obligaties. Door gunstige economische omstandigheden moeten ze momenteel relatief weinig extra rendement aanbieden om de beleggers te overtuigen. Deze surplus rente (credit spread) is momenteel historisch laag te noemen. Vooral in de VS.

Alleen kan AI voor een vorm van onzekerheid zorgen. 2025 werd op het aandelenvlak vooral gedragen door een steeds aanwakkerende golf van geplande investeringen in nieuwe datacenters om AI mogelijk te maken. Maar die centra moeten uiteraard ook betaald worden. Verwacht wordt dat AI gelinkte bedrijven tien keer meer geld zullen willen ophalen dan gemiddeld, goed voor een stijging met 44% van het aantal bedrijfsobligaties in de VS. Met meer emittenten op zoek naar geld, is de verwachting dat de rente die bedrijven betalen om beleggers te lokken, op zijn minst in de VS wel zal stijgen. Omdat stijgende rentevoeten in de eerste plaats lopende obligatiekoersen drukken, is de Amerikaanse bedrijfsobligatiemarkt niet onze geprefereerde belegging in 2026.      

Kerncijfers van 6/1/2026

Index Slotkoers +/- Sinds begin 2026
België: Bel-20 5182,87 1,64% 2,06%
Europa: Stoxx Europe 600 605,28 0,58% 2,21%
VS: S&P 500 6944,82 0,62% 1,45%
Japan: Nikkei 52518,08 1,32% 4,33%
China: Shangai Composite 4083,67 1,50% 2,89%
Hongkong: Hang Seng 26710,45 1,38% 4,21%
Euro/dollar 1,17 -0,07% -0,41%
Brent olie 60,74 -1,72% -0,18%
Goud 4478,95 0,72% 3,57%
Belgische 10 jaarsrente 3,35
Duitse 10 jaarsrente 2,85
Amerikaanse 10 jaarsrente 4,17
Bron: LSEG Datastream

U vond dit artikel de moeite?

Ontdek andere artikels in onze dagelijkse en wekelijkse nieuwsbrief

Ik schrijf mij in

Uw expert

Mark Putzeijs Investment Communication Manager
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Deel:
Later lezen

De inlichtingen en meningen opgenomen in onderhavig artikel zijn toelichtingen met een louter informatief karakter. Zij kunnen in geen geval beschouwd worden als adviezen of aanbevelingen van fiscale, juridische of andere aard. Zij houden geen rekening met uw persoonlijke situatie. Wij verzoeken u dan ook uw raadsman te contacteren vooraleer enige beslissing te nemen die rechtstreeks of onrechtstreeks gebaseerd is op de inlichtingen vervat in deze communicatie. Deze Algemene Bankvoorwaarden vormen het algemene kader van de conventionele relatie tussen BNP Paribas Fortis NV kredietinstelling met maatschappelijke zetel gevestigd is in 1000 Brussel, Warandeberg 3 - B.T.W. BE 0403.199.702 - RPR Brussel, onder het prudentieel toezicht van de Nationale Bank van België, Berlaimontlaan 14, 1000 Brussel en de controle inzake beleggers- en consumentenbescherming van de Autoriteit van Financiële Diensten en Markten (FSMA), Congresstraat 12-14, 1000 Brussel en ingeschreven als verzekeringsagent onder FSMA-nr. BE 0403.199.702.

Doe mee met MyExperts

Blijf op de hoogte van de recentste beleggingstips

Al ingeschreven?

Meld u aan om het artikel te lezen.

Nog geen account? Inschrijven