Menu
De bank voor een wereld in verandering
D-day voor de nieuwe effectentaks
Fiscaliteit Volgen De categorie volgen
16 NOV

D-day voor de nieuwe effectentaks

16.11.2021
Philipp Bollen – Director Estate Planning
Philipp Bollen Director Estate Planning
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Aangemaakt op 15.11.2021 18:57
Gepubliceerd op 16.11.2021 06:57
Beleggers met een effectenrekening van minstens 1 miljoen euro kregen recent te horen hoeveel effectentaks ze dit jaar moeten betalen. BNP Paribas Fortis zal de taks automatisch inhouden.

Overzicht

  • De nieuwe effectentaks werd van kracht op 26 februari 2021
  • De eerste normale referentieperiode werd afgesloten op 30 september 2021
  • Is de taks voor u van toepassing, dan krijgt u daarover een bericht
  • BNP Paribas Fortis houdt de taks automatisch in
  • Voor buitenlandse effectenrekeningen > 1 mio doet u zelf aangifte en betaalt u de taks
  • Het is mogelijk dat de buitenlandse bank het initiatief neemt
  • Er werd verzet ingediend tegen de nieuwe effectentaks bij het Grondwettelijk Hof
Op 26 februari 2021 werd de nieuwe effectentaks van kracht. Dit is een jaarlijkse belasting van 0,15% op effectenrekeningen met een gemiddelde waarde van meer dan 1 miljoen euro per referentieperiode. De eerste referentieperiode is inmiddels voorbij. Die liep uitzonderlijk van 26 februari tot en met 30 september 2021. Er werd een stand van zaken genoteerd van uw portefeuille op 31 maart, 30 juni en 30 september. Is het gemiddelde daarvan hoger dan 1 miljoen euro, dan bent u taks verschuldigd. In dat geval kreeg u in oktober een bericht.

De volgende referentieperiodes lopen telkens van 1 oktober tot 30 september van het volgende jaar. De stand van uw portefeuille zal worden bekeken op 31 december, 31 maart, 30 juni en 30 september.
Als Belgische bank is BNP Paribas Fortis verplicht om de verschuldigde taks automatisch in te houden bij haar cliënten.

Belgische en buitenlandse rekeningen

Als Belgische bank is BNP Paribas Fortis verplicht om de verschuldigde taks automatisch in te houden bij haar cliënten en uiterlijk tegen 20 december door te storten aan de fiscus. De inhouding is bevrijdend. U hoeft dus zelf geen aangifte meer te doen.

De taks slaat ook op buitenlandse effectenrekeningen van Belgische ingezetenen. Sommige buitenlandse tussenpersonen zijn gelijkgesteld met Belgische banken. Zij houden de verschuldigde taks automatisch in en sturen hun cliënten daarover een bericht. In het andere geval moet u als rekeninghouder zélf het nodige doen voor de aangifte en de betaling van de taks. De meeste buitenlandse banken bezorgen hiervoor de nodige informatie als commerciële ondersteuning.
Meerdere verzoekschriften, ingediend bij het Grondwettelijk Hof, vragen om de nieuwe wet op de effectentaks geheel of gedeeltelijk te vernietigen.Philipp Bollen

Verzet tegen de effectentaks

De federale regering hoopt dat de nieuwe effectentaks op kruissnelheid 430 miljoen euro per jaar zal opbrengen voor de schatkist. Maar die opbrengst staat voorlopig nog in potlood genoteerd. Meerdere verzoekschriften, ingediend bij het Grondwettelijk Hof, vragen om de nieuwe wet op de effectentaks geheel of gedeeltelijk te vernietigen. Het is afwachten of de taks de toets van het Grondwettelijk Hof zal doorstaan. De nieuwe taks is beter onderbouwd dan de vorige. Maar zolang de rechter geen uitspraak heeft gedaan, blijft de uitkomst onzeker.
Het is afwachten of de taks de toets van het Grondwettelijk Hof zal doorstaan.Philipp Bollen

Cliënt bij Priority Banking Exclusive, Private Banking of Wealth Management?

Schrijf u in op onze dagelijkse en/of wekelijkse nieuwsbrief.

Ik schrijf mij in

Uw expert

Philipp Bollen Director Estate Planning
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Deel:
Later lezen

De inlichtingen en meningen opgenomen in onderhavig artikel zijn toelichtingen met een louter informatief karakter. Zij kunnen in geen geval beschouwd worden als adviezen of aanbevelingen van fiscale, juridische of andere aard. Zij houden geen rekening met uw persoonlijke situatie. Wij verzoeken u dan ook uw raadsman te contacteren vooraleer enige beslissing te nemen die rechtstreeks of onrechtstreeks gebaseerd is op de inlichtingen vervat in deze communicatie. Deze Algemene Bankvoorwaarden vormen het algemene kader van de conventionele relatie tussen BNP Paribas Fortis NV kredietinstelling met maatschappelijke zetel gevestigd is in 1000 Brussel, Warandeberg 3 - B.T.W. BE 0403.199.702 - RPR Brussel, onder het prudentieel toezicht van de Nationale Bank van België, Berlaimontlaan 14, 1000 Brussel en de controle inzake beleggers- en consumentenbescherming van de Autoriteit van Financiële Diensten en Markten (FSMA), Congresstraat 12-14, 1000 Brussel en ingeschreven als verzekeringsagent onder FSMA-nr. BE 0403.199.702.

Doe mee met MyExperts

Al ingeschreven?

Meld u aan om het artikel te lezen.

Nog geen account? Inschrijven