Overzicht
- De koersen van de vastgoedaandelen zijn sterk gedaald
- De bedrijfsresultaten over 2020 getuigen van standvastigheid
- De klimaatdoelstellingen zijn een opportuniteit voor de sector
- De kaarten liggen goed voor ecologische kantoorgebouwen
- We zijn ook positief voor residentieel, logistiek en zorgvastgoed
Vanaf het najaar zien we de economieën opnieuw normaliseren. Dat doet ons vermoeden dat het ergste achter de rug is.
De Europese vastgoedaandelen hadden het zwaar te verduren in 2020. Met een koersdaling van 10% deed de sector het een stuk slechter dan de markt. Door het aanhoudende thuiswerk werd vooral het kantoorvastgoed zwaar getroffen. Maar de bedrijfsresultaten voor het boekjaar 2020 vertellen een ander verhaal. Die getuigen van standvastigheid, zoals het hoort voor de sector. De winst per aandeel daalde in de Europese vastgoedsector ‘slechts’ met 4,3%, wat beter was dan het gemiddelde van de beurs. De Belgische gereglementeerde vastgoedvennootschappen (GVV’s) zagen zelfs een stijging met 6%. Ook de dividenden blijven op peil. Het dividendrendement over 2020 (uitbetaald in 2021) bedraagt nu 3% voor Europa en 4% voor de Belgische spelers.
Stijgende langetermijnrente
Door de stijgende langetermijnrente begon ook 2021 in mineur voor de vastgoedsector. De tweede correctiegolf trof vooral de groeiers. De negatieve marktreactie lijkt evenwel overdreven. De rentestijging is immers het gevolg van toenemende groei- en inflatieverwachtingen. Dit vertaalt zich via de jaarlijkse huurindexaties in waardestijgingen van het vastgoedpark. Bovendien kan de sector zich nog altijd financieren tegen zeer voordelige voorwaarden, onder meer dankzij groene financieringen. Daardoor blijft de impact op de kosten beperkt.
Voor de toekomst verwachten we geen significante stijging van de langetermijnrente meer en vanaf het najaar zien we de economieën opnieuw normaliseren. Dat doet ons vermoeden dat het ergste achter de rug is.
De klimaatdoelstellingen zijn een opportuniteit voor de sector, want alleen via energie-efficiënte gebouwen kan Europa klimaatneutraal worden.Sandra Vandersmissen
Ecologische kantoren
Na de forse koerscorrectie zijn de vooruitzichten opnieuw bemoedigend. Tegelijk vormen de klimaatdoelstellingen een opportuniteit voor de sector, want alleen via energie-efficiënte gebouwen kan Europa klimaatneutraal worden. Onder de winnaars zullen we spelers zien die over een groen vastgoedpark beschikken. Op de zwaar geteisterde kantorenmarkt liggen de kaarten het beste voor kantoren met een minimale ecologische voetafdruk, die over veilige en flexibele ruimtes beschikken én die een hoge connectiviteit garanderen. Voor dit type van kantoorvastgoed zullen de huurprijzen op peil blijven en maken we ons weinig zorgen over de bezettingsgraad. Gezien de lage waarderingen zijn er selectief koopwaardige kantoorvastgoedspelers te vinden.
Op lange termijn heeft zorgvastgoed een groot groeipotentieel, aangezien de babyboomers stilaan de tachtig naderen.Sandra Vandersmissen
Positief voor zorgvastgoed
We blijven ook positief voor residentieel, logistiek en zorgvastgoed. Deze segmenten spelen in op groeithema’s in de maatschappij, zoals het tekort aan betaalbare woningen, e-commerce en de vergrijzing. Zorgvastgoed is onze favoriet. De uitbaters genieten in deze moeilijke tijden van overheidssteun en de huurinkomsten voor de eigenaars zijn gegarandeerd. Op lange termijn heeft zorgvastgoed bovendien een groot groeipotentieel. De babyboomers naderen de tachtig en in vele landen is er een tekort aan bedden om deze generatie op te vangen. In dat licht is zorgvastgoed nog steeds aantrekkelijk gewaardeerd.
Let wel: het grootste risico voor vastgoed is een rentestijging zonder groei. Dit kan de koersen van de vastgoedwaarden negatief beïnvloeden.