Overzicht
- Amerikaanse aandelen zijn goed voor 67% van de MSCI All-Country World Index, hoewel de VS slechts 25% van het wereldwijde BNP genereert
- De oorzaak ligt onder meer in het uitstekend ondernemersklimaat dat de VS biedt
- Toch leert de geschiedenis ons dat diversificatie belangrijk blijft
Dominantie van Amerikaanse beurs
De Verenigde Staten zijn vandaag goed voor 67% van de MSCI All-Country World Index (MSCI ACWI), een brede benchmark die 2.650 beursgenoteerde bedrijven in ontwikkelde en opkomende markten volgt, met een gecombineerde waarde van ongeveer 80 biljoen USD. Het op een na grootste beursland, Japan, is goed voor minder dan 5%. De dominantie van Amerikaanse bedrijven is dus moeilijk te negeren en groeit alleen maar verder: tien jaar geleden was de VS goed voor ‘slechts’ 50% van de MSCI Index.
Wanneer we de vergelijking maken met de bijdrage van de VS in de wereldwijde verdeling van het Bruto Nationaal Product, is het aandeel in het wereldwijde BNP slechts 25%, tegenover dus 67% van de MSCI ACWI.
Hoe kunnen we deze stijging verklaren?
Deze evolutie vindt haar oorzaak in meerdere factoren.
Zo zien we dat Amerikaanse multinationals het ‘gemakkelijker’ lijken te hebben om de wereld te veroveren. We denken bijvoorbeeld aan bedrijven zoals Apple, Microsoft, Nvidia of Tesla. Voor Europese bedrijven Is dit eerder uitzonderlijk, toch denken we hier aan Novo Nordisk en LVMH als uitzonderingen. Een reden hiervoor kan zijn dat de VS het voordeel van een grote interne markt hebben.
Ook op het gebied van innovatie en productiviteit spant de VS de kroon. De impact die ondernemers zoals Bill Gates of Elon Musk hebben kunnen bereiken in de korte tijdsspanne van een mensenleven, is enkel realiseerbaar in een klimaat dat gunstig is voor ondernemerschap met bovendien een trend van deregulering.
Op de Amerikaanse markt kunnen bedrijven eveneens een betere prijszetting en betere marges realiseren, wat op zijn beurt meer mogelijkheden tot groei biedt.
Hoge waarderingen
De opmars van de Amerikaanse beurs heeft ook geleid tot een grote discrepantie in waarderingen. Zo noteert de Amerikaanse beurs gemiddeld aan een koers/winst verhouding van 25 en de Europese aan 13 keer de winst.
Diversifiëren blijft nuttig
Voor beleggers kan het eenvoudig lijken. In de afgelopen tien jaar heeft de Amerikaanse S&P500 een samengesteld jaarlijks rendement van 13% opgeleverd. In dezelfde periode boekten Japanse, Europese en opkomende markten vergelijkbare winsten van respectievelijk slechts 6,1%, 5,3% en 3,4%. Het lijkt dus dat beleggers zeer moedig moeten zijn om deze trend te negeren.
Toch stelt dit velen voor een dilemma. Als beleggers houden we van diversificatie, daarom spreiden we in onze portefeuille in diverse activaklassen, regio’s, sectoren en thema’s. Dit reduceert het risico van de portefeuille bij bepaalde macro-economische gebeurtenissen of gebeurtenissen die bepaalde sectoren of regio’s treffen.
Kerncijfers van 10/12/2024
|
Index |
Slotkoers |
+/- |
sinds begin 2024 |
België: Bel-20 |
4246,24 |
0,37% |
14,52% |
Europa: Stoxx Europe 600 |
518,49 |
-0,52% |
8,24% |
VS: S&P500 |
6034,91 |
-0,30% |
26,52% |
Japan: Nikkei |
39367,58 |
0,53% |
17,64% |
China: Shangai Composite |
3422,66 |
0,59% |
15,05% |
Hongkong: Hang Seng |
20311,28 |
-0,50% |
19,15% |
Euro/dollar |
1,05 |
-0,83% |
-4,91% |
Brent olie |
72,58 |
0,17% |
-6,58% |
Goud |
2689,40 |
0,81% |
30,21% |
Belgische 10 jaarsrente |
2,66 |
|
|
Duitse 10 jaarsrente |
2,12 |
|
|
Amerikaanse 10 jaarsrente |
4,23 |
|
|
Bron: Refinitiv Datastream