Volgens het Internationaal Energie Agentschap (IEA) moet de wereldwijde opslagcapaciteit zes keer groter worden om de groei van wind-, water- en zonne-energie te ondersteunen. Batterijen zijn, naast hydro-opslag, de meest flexibele oplossing. Grootschalige batterijparken maken het mogelijk om overtollige energie op te slaan en tijdens piekuren te gebruiken, waardoor prijsschommelingen afnemen en het net stabieler wordt. De vraag naar batterijen groeit dus niet alleen door elektrische voertuigen, maar ook door de nood aan netbalancering.
China beheerst ruim 70% van de wereldwijde batterijproductie en de raffinage van kritieke metalen zoals lithium, kobalt en nikkel. Het land is dominant in de volledige waardeketen: van mijnbouw tot recyclage. Grote spelers zoals CATL en BYD zijn wereldwijd toonaangevend. CATL levert batterijen aan gekende namen zoals Tesla, BMW en Volkswagen, terwijl BYD zowel batterijen als elektrische voertuigen produceert. Deze positie is het resultaat van jarenlange investeringen, verticale integratie en sterke overheidssteun. Met een uitgebreid netwerk van giga-fabrieken en controle over grondstoffenstromen kan China de beschikbaarheid en prijs van kritieke metalen beïnvloeden.
Europa en de VS maken een inhaalbeweging maar hebben nog een lange weg te gaan. Europa zet via de European Battery Alliance in op strategische autonomie: lokale productie, eigen grondstoffen en recyclage. In Duitsland slaan Umicore en Volkswagen bijvoorbeeld de handen in elkaar om materialen te maken, nodig voor de productie van batterijen voor elektrische wagens. Bijkomend ontwikkelt Umicore zich verder in de recyclage van batterijen. Ook de VS versnelt via de Inflation Reduction Act, met focus op binnenlandse productie en grondstoffenwinning. Tesla bouwt eigen giga-fabrieken en werkt samen met Panasonic, terwijl andere bedrijven inzetten op circulaire batterijrecyclage.De vraag naar lithium, nikkel en kobalt stijgt exponentieel. Deze metalen zijn onmisbaar voor de batterijrevolutie en vormen het fundament van de energietransitie. Mijnbouwbedrijven als Albemarle en Glencore profiteren volop van deze trend, terwijl innovatieve recyclingbedrijven zoals Li-Cycle en Redwood Materials laten zien dat gebruikte batterijen een waardevolle inkomstenbron kunnen zijn. Door recyclage komen kritieke grondstoffen opnieuw in de keten terecht, wat de afhankelijkheid van nieuwe mijnbouw vermindert.
Voor veel beleggers is het echter niet langer voldoende om enkel naar rendement te kijken. De herkomst van deze metalen en de manier waarop ze worden gewonnen, krijgen steeds meer aandacht. ESG-screening, het beoordelen van investeringen op milieu, sociale en governance-criteria, is essentieel geworden. Zeker in regio’s waar grondstoffenwinning gepaard gaat met geopolitieke spanningen en ethische dilemma’s, denk dan aan Congo en Bolivia, zoeken investeerders naar oplossingen die niet alleen financieel aantrekkelijk zijn, maar ook bijdragen aan een eerlijkere en duurzamere wereld.
Naast elektrische voertuigen worden batterijen steeds belangrijker voor netbeheer en energieopslag. Grootschalige batterijparken helpen piekbelasting opvangen en integratie van hernieuwbare energie vergemakkelijken. Infrastructuurfondsen en energiebedrijven investeren in deze activa, vaak met stabiele cashflows en lange looptijden.
De batterijsector is geen niche meer, maar een strategisch domein dat technologie, regionale spreiding en duurzaamheid verbindt. Inspelen op deze trend kan o.a. via beursgenoteerde aandelen, private equity, fondsen en trackers.. De sleutel zit hem in het inspelen op én innovatie én circulariteit.
Kerncijfers van 15/9/2025Kerncijfers van 15/9/2025 |
|||
Index | Slotkoers | +/- | Sinds begin 2025 |
België: Bel-20 | 4764,50 | -0,23% | 11,72% |
Europa: Stoxx Europe 600 | 557,16 | 0,42% | 9,76% |
VS: S&P 500 | 6615,28 | 0,47% | 12,47% |
Japan: Nikkei | 44768,12 | 0,00% | 12,22% |
China: Shangai Composite | 3860,50 | -0,26% | 15,18% |
Hongkong: Hang Seng | 26446,56 | 0,22% | 31,84% |
Euro/dollar | 1,18 | 0,26% | 13,55% |
Brent olie | 67,48 | 0,72% | -9,71% |
Goud | 3665,17 | 0,57% | 39,61% |
Belgische 10 jaarsrente | 3,23 | ||
Duitse 10 jaarsrente | 2,70 | ||
Amerikaanse 10 jaarsrente | 4,04 |
U vond dit artikel de moeite?