Menu
De bank voor een wereld in verandering
Het keuzebeding: ideaal voor getrouwde koppels
Fiscaliteit Volgen De categorie volgen
24 OKT

Het keuzebeding: ideaal voor getrouwde koppels

24.10.2024
Audrey Diels – Estate Planner – BNP Paribas Fortis
Audrey Diels Estate Planner – BNP Paribas Fortis
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Aangemaakt op 22.10.2024 07:31
Gepubliceerd op 24.10.2024 07:30
Door een keuzebeding in het huwelijkscontract in te lassen, is de langstlevende partner vrij om te kiezen hoe hij of zij het gemeenschappelijk vermogen verdeelt. Er zijn wel fiscale gevolgen.
Michel en Isabelle trouwden onder het wettelijk stelsel. Ze hebben vier kinderen; waarvan twee uit Michels eerste huwelijk. Ze maakten geen specifieke afspraken. Bij Michels overlijden krijgt Isabelle de helft van het gemeenschappelijk vermogen in volle eigendom en het vruchtgebruik op de andere helft. Het vermogen is dus opgedeeld in blote eigendom en vruchtgebruik tussen de vier kinderen en stiefkinderen.
Dat is niet altijd ideaal. Er zijn veel oplossingen voor vermogensplanning. Maar het is niet altijd gemakkelijk om die in de praktijk te brengen. Dat komt door onzekerheid aan het einde van ons leven en ongekende factoren, zoals: de evolutie van het vermogen, de behoeften van de langstlevende partner, de leeftijd van en de relatie met de kinderen, enzovoort.
Dankzij het keuzebeding  plant u zonder vooraf beslissingen te hoeven nemen. Dit verklaart dan ook het succes ervan.
Bij Michels overlijden kan Isabelle kiezen: ze houdt de volledige eigendom, of het vruchtgebruik van alle of een deel van de gemeenschappelijke goederen.Audrey Diels

De flexibiliteit van het keuzebeding

Als Michel en Isabelle een keuzebeding in hun huwelijkscontract opnemen, laten ze hun opties open.
Bij Michels overlijden, kan Isabelle kiezen: ze houdt de volledige eigendom, of het vruchtgebruik van alle of een deel van de gemeenschappelijke goederen, afhankelijk van de situatie op het moment van het openvallen van de nalatenschap.
Ze mag ook de basisregel toepassen. Daarmee deelt ze het gemeenschappelijke vermogen in twee, en draagt ze een deel van hun bezittingen over aan de kinderen. Partners die getrouwd zijn met scheiding van goederen waaraan een gemeenschap van aanwinsten werd toegevoegd, kunnen ook een keuzebeding opnemen. Met deze ‘mini-gemeenschap’ maken ze goederen gemeenschappelijk die ze willen verdelen als het huwelijksvermogensstelsel wordt ontbonden.

Reserve voor de stiefkinderen

Volgens het burgerlijk recht maakt het door Isabelle gekozen vermogen geen deel uit van de nalatenschap van Michel. Het valt dus niet onder de toepasselijke regels van wettelijke erfopvolging.
Hun gezamenlijke kinderen erven de nalatenschap van Isabelle. Maar dat geldt niet voor de kinderen die niet gezamenlijk zijn. Daarom herkwalificeert de wet elke toebedeling aan de langstlevende echtgenoot, die meer dan de helft van de gemeenschap bedraagt, als een schenking. De wetgever houdt bij schenkingen rekening met het reservataire gedeelte van de kinderen (wettelijk minimumdeel waar ze recht op hebben).
De reserve van Isabelle's stiefkinderen blijft dus intact, wàt ze ook beslist in de keuzeclausule. Vermindert het huwelijksvoordeel hun reservataire deel, dan mogen zij vragen om het te verminderen. Ze hebben dan een vordering op Isabelle.
Het blijft zo dat de kinderen uit het vorige huwelijk van Michel in het nadeel kunnen zijn ten opzichte van de twee gemeenschappelijke kinderen. Respect voor het reservataire deel staat niet synoniem met gelijkheid tussen kinderen.
De fiscale druk bij het overlijden van de langstlevende partner kan oplopen.Audrey Diels

Fiscale gevolgen

Als de langstlevende partner meer dan de helft van de gemeenschap krijgt, is dat voor hem of haar comfortabel. Maar er zijn ook fiscale gevolgen. Alles boven de helft is onderworpen aan successierechten, met uitzondering van de gezinswoning. Die is vrijgesteld tussen getrouwde partners (onder voorwaarden in Wallonië). De fiscale druk kan bij het overlijden van de langstlevende ook toenemen, omdat de kinderen het volledige vermogen van hun ouders in één keer erven. Successierechten zijn progressief. Een gespreide overdracht over de twee nalatenschappen vermindert het gemiddelde belastingtarief.
Het is dus nuttig om de successieplanning na het eerste overlijden opnieuw tegen het licht te houden.

Contacteer uw relatiebeheerder voor persoonlijk advies over uw successieplanning.

Cliënt bij Priority Banking Exclusive, Private Banking of Wealth Management?

Schrijf u in op onze dagelijkse en/of wekelijkse nieuwsbrief.

Ik schrijf mij in

Uw expert

Audrey Diels Estate Planner – BNP Paribas Fortis
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Trefwoorden: Fiscaliteit Vermogen
Deel:
Later lezen

De inlichtingen en meningen opgenomen in onderhavig artikel zijn toelichtingen met een louter informatief karakter. Zij kunnen in geen geval beschouwd worden als adviezen of aanbevelingen van fiscale, juridische of andere aard. Zij houden geen rekening met uw persoonlijke situatie. Wij verzoeken u dan ook uw raadsman te contacteren vooraleer enige beslissing te nemen die rechtstreeks of onrechtstreeks gebaseerd is op de inlichtingen vervat in deze communicatie. Deze Algemene Bankvoorwaarden vormen het algemene kader van de conventionele relatie tussen BNP Paribas Fortis NV kredietinstelling met maatschappelijke zetel gevestigd is in 1000 Brussel, Warandeberg 3 - B.T.W. BE 0403.199.702 - RPR Brussel, onder het prudentieel toezicht van de Nationale Bank van België, Berlaimontlaan 14, 1000 Brussel en de controle inzake beleggers- en consumentenbescherming van de Autoriteit van Financiële Diensten en Markten (FSMA), Congresstraat 12-14, 1000 Brussel en ingeschreven als verzekeringsagent onder FSMA-nr. BE 0403.199.702.

Doe mee met MyExperts

Al ingeschreven?

Meld u aan om het artikel te lezen.

Nog geen account? Inschrijven