Menu
De bank voor een wereld in verandering
Waalse regering kondigt belastingverlagingen aan
Fiscaliteit Volgen De categorie volgen
2 AUG

Waalse regering kondigt belastingverlagingen aan

2.8.2024
Isabelle Brévière – Director Estate Planning Priority & Private Banking
Isabelle Brévière Director Estate Planning Priority & Private Banking
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Aangemaakt op 1.8.2024 09:42
Gepubliceerd op 2.8.2024 07:00
“Heb moed om te veranderen, zodat de toekomst rooskleuriger wordt.” Onder deze titel presenteerden MR en les Engagés op 11 juli hun beleidsverklaring. Wat betekent dit voor de Waalse belastingbetaler?
De Waalse beleidsverklaring gaat over de geregionaliseerde belastingen. Registratierechten en erfbelasting zijn de twee belangrijkste. De Waalse regering wil, ten eerste en net als in Vlaanderen, de registratierechten voor de aankoop van vastgoed verlagen. Vanaf 1 januari 2025 zou ze het tarief verlagen van 12,5% naar 3%. Dit gunsttarief zou alleen gelden voor de aankoop van de enige en eigen woning. Voor een tweede verblijf of investeringspand zou het tarief 12,5% blijven. De Waalse regering wil, in ruil voor de tariefverlaging, alle bestaande voordelen afschaffen, zoals de wooncheque of cheque habitat. Dat viel te verwachten, omdat Wallonië het enige gewest is dat nog voordelen toekent aan een hypothecair krediet.
De regering wil gezinnen helpen om in iedere fase van hun leven comfortabel te wonen.Isabelle Brévière

Gunstregime voor nieuwbouw

De regering wil ook voor nieuwbouw een gunstregime uitwerken. Voor nieuwbouw geldt het btw-regime, niet de registratierechten. Het normale btw- tarief bedraagt 21%. Maar het kabinet wil voor een ‘enige en eigen’ nieuwbouwwoning een voordeelregeling invoeren. Hierover geeft het nog geen details. Omdat de btw onder een Europese richtlijn valt, moet de regering eerst nagaan wat er mogelijk is.

Gezinnen zullen volgens het voorstel ook profiteren van de verlaagde registratierechten - en wellicht ook btw – als ze naar een andere ‘enige en eigen’ woning verhuizen. Zo wil de regering de mobiliteit op de vastgoedmarkt bevorderen en gezinnen helpen om in iedere fase van hun leven comfortabel te wonen.

Als de hervormingen doorgaan zoals aangekondigd, ziet de toekomst er rooskleurig uit op het vlak van erfbelasting.Isabelle Brévière

Lagere erfbelasting

Als de hervormingen doorgaan zoals aangekondigd, ziet de toekomst er rooskleurig uit op het vlak van erfbelasting. Erfgenamen van Waalse belastingbetalers betalen nu 30% in rechte lijn, 65% tussen broers en zussen, 70% tussen ooms, tantes, neven en nichten en 80% tussen anderen. De nieuwe regering wil de tarieven halveren, met een minimum van 5% in rechte lijn, 7% in zijlijn (broers, zussen, tantes, ooms,…) en 15% voor derden zonder familieband.

Het zal nog wel even duren voor de nieuwe tarieven ingaan. Het Waalse gewest moet eerst nog de inning van de erfbelasting overnemen van de federale overheid. Die transfer zal naar schatting +/- 3 jaar duren, vanaf 1 januari 2025.

Ondanks de aangekondigde tariefverlagingen blijft successieplanning belangrijk.Isabelle Brévière

Bijkomende maatregelen

Er komen nog andere maatregelen:

  • Tussen getrouwden en wettelijk samenwonenden is de gezinswoning nu na vijf jaar vrij van erfbelasting. Die wachttermijn zou verdwijnen vanaf 1 januari. Dit houdt rekening met koppels die op latere leeftijd verhuizen. Voor hen is 5 jaar vaak te lang.
  • De regering bestudeert de gelijkstelling van feitelijk met wettelijk samenwonenden, om in te spelen op maatschappelijke veranderingen. In Vlaanderen en Brussel is dat al zo.

Successieplanning blijft belangrijk. Daardoor sluit de erfopvolging aan bij de wensen van het gezin. Ze bouwt bescherming in voor de gezinsleden. Ook een familiebedrijf vraagt bijzondere aandacht.

Het is nu wachten op effectieve wijzigingen op basis van de beleidsverklaring.

Meer weten? Contacteer zeker uw relatiebeheerder.

Cliënt bij Priority Banking Exclusive, Private Banking of Wealth Management?

Schrijf u in op onze dagelijkse en/of wekelijkse nieuwsbrief.

Ik schrijf mij in

Uw expert

Isabelle Brévière Director Estate Planning Priority & Private Banking
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Deel:
Later lezen

De inlichtingen en meningen opgenomen in onderhavig artikel zijn toelichtingen met een louter informatief karakter. Zij kunnen in geen geval beschouwd worden als adviezen of aanbevelingen van fiscale, juridische of andere aard. Zij houden geen rekening met uw persoonlijke situatie. Wij verzoeken u dan ook uw raadsman te contacteren vooraleer enige beslissing te nemen die rechtstreeks of onrechtstreeks gebaseerd is op de inlichtingen vervat in deze communicatie. Deze Algemene Bankvoorwaarden vormen het algemene kader van de conventionele relatie tussen BNP Paribas Fortis NV kredietinstelling met maatschappelijke zetel gevestigd is in 1000 Brussel, Warandeberg 3 - B.T.W. BE 0403.199.702 - RPR Brussel, onder het prudentieel toezicht van de Nationale Bank van België, Berlaimontlaan 14, 1000 Brussel en de controle inzake beleggers- en consumentenbescherming van de Autoriteit van Financiële Diensten en Markten (FSMA), Congresstraat 12-14, 1000 Brussel en ingeschreven als verzekeringsagent onder FSMA-nr. BE 0403.199.702.

Doe mee met MyExperts

Al ingeschreven?

Meld u aan om het artikel te lezen.

Nog geen account? Inschrijven