Om dat te evalueren is het goed even onder de motorkap te duiken van de Japanse staatsschuld. En dan doe je toch wel een paar verrassende ontdekkingen. Zo blijkt de Japanse overheid niet alleen schulden, maar ook een immense beleggingsportefeuille te hebben. Rekening houdend hiermee zou de netto schuld van het land (schulden min bezittingen) volgens economen, verbonden aan de Federal Reserve Bank of St. Louis, “slechts” 78% van het bruto binnenlands product bedragen. En dat is een stuk beter dan wat vele westerse landen kunnen voorleggen. Het helpt ook te verklaren waarom de nieuwe premier Takaichi extra overheidsuitgaven overweegt. Die moeten Japan beter wapenen nu het geglobaliseerde werelddorp hoe langer hoe meer verkaveld wordt in elkaar vijandige blokken. De zwakke yen lijkt daarbij wel de laatste van haar zorgen.
Het vooruitzicht van meer overheidsuitgaven heeft op de Japanse aandelen een beetje hetzelfde effect als wat we in het voorjaar in Europa zagen, toen de plannen rond meer infrastructuur en defensie-uitgaven bekend raakten. Of Takaichi haar agenda zal kunnen realiseren, hangt onder meer af van haar kersverse coalitiepartner, de eveneens vrij rechtse Ishin-partij. Die heeft ze nodig om over een meerderheid te beschikken in het parlement. Tot nu toe heeft Ishin niet toegezegd om ministers te leveren. Wat impliceert dat de partij ieder moment van tafel kan weglopen.
Een ander gevaar zit in de manier waarop de overheid haar reserves belegd heeft. Een groot deel zit in aandelen en buitenlands staatspapier. Gemiddeld brengen die meer op dan veilige obligaties en de voorbije 10 jaar heeft Japan hiermee een uitstekende zaak gedaan. Maar mocht dit ooit keren, dan dreigt dit als een boemerang in het gezicht van de overheid terecht te komen.
Hoe dan ook: de dame die hier in het westen wordt versleten als de Japanse Margaret Thatcher zou wel eens voor een nieuwe wind kunnen zorgen in de Stille Oceaan. En het loont sowieso de moeite om te kijken hoe grote broer China en de VS hierop zullen reageren.
Kerncijfers van 22/10/2025 |
|||
Index | Slotkoers | +/- | Sinds begin 2025 |
België: Bel-20 | 5005,60 | -0,80% | 17,38% |
Europa: Stoxx Europe 600 | 572,29 | -0,18% | 12,74% |
VS: S&P 500 | 6699,40 | -0,53% | 13,90% |
Japan: Nikkei | 49307,79 | -0,02% | 23,60% |
China: Shangai Composite | 3913,76 | -0,07% | 16,77% |
Hongkong: Hang Seng | 25781,77 | -0,94% | 28,52% |
Euro/dollar | 1,16 | 0,06% | 12,13% |
Brent olie | 62,64 | 2,10% | -16,19% |
Goud | 4039,20 | -2,49% | 53,85% |
Belgische 10 jaarsrente | 3,11 | ||
Duitse 10 jaarsrente | 2,56 | ||
Amerikaanse 10 jaarsrente | 3,96 |
U vond dit artikel de moeite?