Menu
De bank voor een wereld in verandering
Inflatieverwachtingen heten Kevin Warsh welkom
Actualiteit Volgen De categorie volgen
18 MEI

Inflatieverwachtingen heten Kevin Warsh welkom

18.5.2026
Mattias Demets – Investment Strategy Advisor
Mattias Demets Investment Strategy Advisor
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Aangemaakt op 18.5.2026 08:35
Gepubliceerd op 18.5.2026 08:35
Vorige week stond in het teken van hogere inflatiecijfers en stijgende rentevoeten. Het stelt kersvers Federal Reserve voorzitter Kevin Warsh meteen voor een uitdaging.

Overzicht

  • Consumenten- en producentenprijzen versnellen in de Verenigde Staten en Japan.
  • Amerikaans staatsbezoek in China levert weinig concrete vooruitgang op.
  • Stijgende prijzen en impasse in het Midden-Oosten zetten obligatiemarkten onder druk.
  • Dalende obligatiemarkten meteen een stevige test voor Kevin Warsh.
  • De inflatiecijfers in het Verenigd Koninkrijk, de FOMC-notulen en de kwartaalcijfers van Nvidia worden woensdag bekendgemaakt. 

Toegenomen prijsdruk in de VS en Japan.

Het was een onaangename verrassing afgelopen woensdag. De stijging in de Amerikaanse producentenprijzen voor april kwam uit op 6,0% op jaarbasis. Uitgezonderd voeding en energie stegen de producentenprijzen met 5,2% op jaarbasis. Het zijn niveaus die ze in de VS sinds eind 2022 niet meer lieten optekenen. Japan volgde afgelopen vrijdag hetzelfde voorbeeld. De producentenprijzen stegen daar in april met 4,9% op jaarbasis, een forse versnelling vergeleken met de stijging van 2,6% op jaarbasis de maand ervoor. 

Weinig hoopvolle signalen wat betreft de Straat van Hormuz.

Aangezien trends in producentenprijzen doorgaans een voorbode zijn voor de consumentenprijzen, creëerde het toch wat onrust op de markten. Temeer omdat de Amerikaanse regering van een relatief kale China-reis terugkeerde afgelopen week. Zoals we verwachtten was het een zeer gecontroleerd bezoek, zonder openlijk dispuut noch spectaculaire akkoorden. China heeft zich geëngageerd om 200 nieuwe Boeing-toestellen te bestellen, maar de markten hadden er 500 verwacht. De enige échte concrete deal was dus meteen ook een teleurstelling. China bevestigde, net zoals de VS , voorstander te zijn van een snelle oplossing in het Midden-Oosten. Concrete beloftes om Iran onder druk te zetten kwamen er echter niet. Ook na deze top is er dus geen concreet zicht op hoe de Straat van Hormuz weer open moet. 

Obligatiemarkten tonen zich ongerust.

De hogere producenten- en consumentenprijzen, in combinatie met het uitblijven van een oplossing voor de Straat van Hormuz, duwden de inflatieverwachtingen en bijgevolg rentevoeten flink hoger afgelopen week.  De Amerikaanse 10-jaarsrente steeg met bijna 25 basispunten tot nét geen 4,60%. Ook in Europa en Japan lieten de rentevoeten forse stijgingen optekenen, maar de exponent was toch het Verenigd Koninkrijk. Daar duwde de regeringscrisis de 10-jaarsrente richting een stevige 5,18%.  In het Verenigd Koninkrijk bij uitstek, maar niet exclusief, is de betaalbaarheid van de toenemende overheidsschuld een kopzorg aan het worden. 

Fed-voorzitter Kevin Warsh krijgt meteen werk op zijn bureau.

Het is in deze context van stijgende inflatieverwachtingen en rentevoeten dat Kevin Warsh aan zijn eerste ambtstermijn als Fed-voorzitter is begonnen. Dat creëert onmiddellijk een moeilijk klimaat voor de nieuwe voorzitter. Warsh werd door Trump vooruitgeschoven voor zijn visie op de beleidsrente. Hij pleitte, met het argument van AI-gedreven productiviteitswinsten, verschillende keren voor een lagere beleidsrente.

In de huidige context lijkt dit echter een onwaarschijnlijk scenario. De beste remedie tegen hoge langetermijnrentevoeten is namelijk het drukken van de inflatieverwachtingen. Een efficiënte manier om dat te bekomen is het verhogen van de beleidsrente en dus de rente op korte termijn. De kans is dus groter dat de Fed, onder het leiderschap van Warsh, de renteverwachtingen wat naar boven zal moeten bijstellen. De obligatiemarkten hebben de gewoonte om nieuwe leiders aan een test te onderwerpen, maar deze keer zijn ze er toch érg vroeg bij. 

Woensdag is het zwaargewicht in een boeiende week.

Ook deze week zullen de obligatiemarkten ongetwijfeld onderwerp van gesprek zijn. Net als de crisis in het Midden-Oosten natuurlijk, zal de tweedaagse top in China iets deblokkeren, of blijft het status quo in de Straat van Hormuz gehandhaafd?

Wat de economische cijfers betreft wordt woensdag waarschijnlijk de belangrijkste dag. Vroeg in de ochtend worden dan de inflatiecijfers van het Verenigd Koninkrijk voor april gepubliceerd. De Britse schatkist moet hopen dat de inflatie niet té hoog oploopt, zodat de rentevoeten geen extra duwtje in de rug krijgen. Ook op woensdag zullen de notulen van de Federal Open Market Committee (FOMC) van eind april worden gepubliceerd. Analisten zullen daarin speuren naar een toegenomen ongerustheid van de bestuurders wat betreft de stijgende inflatieverwachtingen.

Tot slot zullen woensdag de kwartaalcijfers van Nvidia bekend worden gemaakt. Van het bedrijf met een marktwaarde van net geen 5,5 biljoen US dollar wordt niets anders dan schitterende resultaten verwacht. In een klimaat van stijgende rentevoeten kan de technologie-index Nasdaq goede Nvidia-resultaten gebruiken. In dat opzicht wordt komende woensdag erg belangrijk...

Kerncijfers van 11/5/2026 tot 15/5/2026

Index Slotkoers +/- Sinds begin 2026
België: Bel-20 5467,27 0,07% 7,66%
Europa: Stoxx Europe 600 606,92 -0,85% 2,49%
VS: S&P 500 7408,50 0,13% 8,22%
Japan: Nikkei 61409,29 -2,08% 21,99%
China: Shangai Composite 4135,39 -1,07% 4,20%
Hongkong: Hang Seng 25962,73 -1,63% 1,30%
Euro/dollar 1,16 -1,23% -0,97%
Brent olie 109,35 5,67% 78,24%
Goud 4553,35 -3,33% 5,70%
Belgische 10 jaarsrente 3,70
Duitse 10 jaarsrente 3,14
Amerikaanse 10 jaarsrente 4,59
Bron: Factset

Cliënt bij Priority Banking Exclusive, Private Banking of Wealth Management?

Schrijf u in op onze dagelijkse en/of wekelijkse nieuwsbrief.

Ik schrijf mij in

Uw expert

Mattias Demets Investment Strategy Advisor
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Deel:
Later lezen

De inlichtingen en meningen opgenomen in onderhavig artikel zijn toelichtingen met een louter informatief karakter. Zij kunnen in geen geval beschouwd worden als adviezen of aanbevelingen van fiscale, juridische of andere aard. Zij houden geen rekening met uw persoonlijke situatie. Wij verzoeken u dan ook uw raadsman te contacteren vooraleer enige beslissing te nemen die rechtstreeks of onrechtstreeks gebaseerd is op de inlichtingen vervat in deze communicatie. Deze Algemene Bankvoorwaarden vormen het algemene kader van de conventionele relatie tussen BNP Paribas Fortis NV kredietinstelling met maatschappelijke zetel gevestigd is in 1000 Brussel, Warandeberg 3 - B.T.W. BE 0403.199.702 - RPR Brussel, onder het prudentieel toezicht van de Nationale Bank van België, Berlaimontlaan 14, 1000 Brussel en de controle inzake beleggers- en consumentenbescherming van de Autoriteit van Financiële Diensten en Markten (FSMA), Congresstraat 12-14, 1000 Brussel en ingeschreven als verzekeringsagent onder FSMA-nr. BE 0403.199.702.

Doe mee met MyExperts

Al ingeschreven?

Meld u aan om het artikel te lezen.

Nog geen account? Inschrijven