Aan de ene kant omdat de investeringen nu moeten gemaakt worden. De strijd om de winnaar in de AI-ontwikkeling woedt fel. Met DeepSeek dat volgens de geruchtenmolen weer een betere versie tegen dezelfde kost in de pijplijn heeft zitten, kunnen Open AI en Anthropic best vers geld gebruiken. Een beursnotering kan bij die strijd voor een deel scherprechter spelen. De beste is een rekbaar begrip; de grootste is duidelijker meetbaar. Een beurskoers maakt ook overnames en extra kapitaalverhogingen mogelijk.
Aan de andere kant helpt het algemene beurssentiment ook. De economie draait goed, bedrijfsleiders zien de nabije toekomst rooskleurig, de aandacht voor defensie en AI is gigantisch. De ideale cocktail voor een geslaagde beursintroductie.Op korte termijn zien we vaak erg grote koersbewegingen bij de nieuwe aandelen. Beleggers die naast aandelen grepen bij de IPO, willen alsnog op de trein springen. Of omgekeerd willen opportunistische investeerders snel cashen. Iets later is er het positieve effect van de opname in de beursindexen. Het jonge aandeel moet dan aangekocht worden door de duizenden ETF die slaafs de index kopiëren. Jammer genoeg is er evenzeer een licht negatief effect voor aandelen die een stukje belang in die indexen moeten inboeten.
Door de aard van de bedrijven die naar de beurs kunnen komen, dreigt het belang van IT en Amerika in de wereldwijde indexen alleen maar te groeien. Al kunnen beide wel een duwtje in de rug gebruiken. En als die bedrijven met het verse geld extra kunnen groeien, is de hele economie daarbij gebaat.
Kerncijfers van 24/2/2026 |
|||
| Index | Slotkoers | +/- | Sinds begin 2026 |
| België: Bel-20 | 5629,15 | 0,43% | 10,84% |
| Europa: Stoxx Europe 600 | 629,14 | 0,23% | 6,24% |
| VS: S&P 500 | 6890,07 | 0,77% | 0,65% |
| Japan: Nikkei | 57321,09 | 0,87% | 13,87% |
| China: Shangai Composite | 4117,41 | 0,87% | 3,74% |
| Hongkong: Hang Seng | 26590,32 | -1,82% | 3,74% |
| Euro/dollar | 1,18 | -0,18% | 0,25% |
| Brent olie | 70,83 | -0,94% | 15,45% |
| Goud | 5167,25 | 0,38% | 19,95% |
| Belgische 10 jaarsrente | 3,22 | ||
| Duitse 10 jaarsrente | 2,71 | ||
| Amerikaanse 10 jaarsrente | 4,04 | ||
U vond dit artikel de moeite?
De inlichtingen en meningen opgenomen in onderhavig artikel zijn toelichtingen met een louter informatief karakter. Zij kunnen in geen geval beschouwd worden als adviezen of aanbevelingen van fiscale, juridische of andere aard. Zij houden geen rekening met uw persoonlijke situatie. Wij verzoeken u dan ook uw raadsman te contacteren vooraleer enige beslissing te nemen die rechtstreeks of onrechtstreeks gebaseerd is op de inlichtingen vervat in deze communicatie. Deze Algemene Bankvoorwaarden vormen het algemene kader van de conventionele relatie tussen BNP Paribas Fortis NV kredietinstelling met maatschappelijke zetel gevestigd is in 1000 Brussel, Warandeberg 3 - B.T.W. BE 0403.199.702 - RPR Brussel, onder het prudentieel toezicht van de Nationale Bank van België, Berlaimontlaan 14, 1000 Brussel en de controle inzake beleggers- en consumentenbescherming van de Autoriteit van Financiële Diensten en Markten (FSMA), Congresstraat 12-14, 1000 Brussel en ingeschreven als verzekeringsagent onder FSMA-nr. BE 0403.199.702.