Menu
Priority Banking
Private Banking
Wealth Management
De bank voor een wereld in verandering
Tussen Hormuz en de Rode Zee: wisselvallige markten zoeken houvast
Actualiteit Volgen De categorie volgen
30 MRT

Tussen Hormuz en de Rode Zee: wisselvallige markten zoeken houvast

30.3.2026
Inge Donders – Head of Investment Communication
Inge Donders Head of Investment Communication
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Aangemaakt op 30.3.2026 08:33
Gepubliceerd op 30.3.2026 08:33
Zoals het Belgische weer wisselden hoop en onzekerheid elkaar afgelopen week af. Al weten we dat één zonnige dag de lente niet maakt. Voorlopig houdt de goed voorbereide belegger best een paraplu bij de hand.

Overzicht

  • De oorlog verschuift van nieuwsfeiten naar druk op energie en transport
  • Hormuz blijft het zwaartepunt; ook Rode Zee en Bab el Mandeb vragen aandacht
  • Duurdere energie kan inflatie langer hooghouden en beleid lastiger maken
  • Markten blijven functioneel, maar de correctie wordt breder
  • Na eerdere correcties, herwon goud vrijdag opnieuw wat glans

Zeeroutes bepalen het weerbeeld

Vier weken na de start is het conflict rond Iran uitgegroeid tot meer dan een reeks militaire acties. Het vormt een test voor het wereldwijde systeem van energie aanvoer en handel. Niet één incident staat centraal, maar een opeenstapeling van aanvallen, diplomatieke spanningen en een groeiende kwetsbaarheid van strategische knooppunten. De Straat van Hormuz blijft daarbij het zwaartepunt.

Tegelijk verschuift de aandacht naar andere routes. Waarschuwingen voor aanvallen door Houthi milities maken duidelijk dat ook de Rode Zee en de Golf van Aden in beeld komen. De zeestraat Bab el Mandeb is een smalle doorgang: zodra scheepvaart er risicovoller wordt, lopen transporttijden op en worden toeleveringsketens kwetsbaarder. In die context zijn uitspraken van Iraanse hardliners over mogelijke tegenreacties op een eventueel Amerikaans grondoffensief vooral relevant als signaal. Of zulke plannen realiteit worden, blijft onzeker, maar de mogelijkheid alleen al volstaat om markten minder op één stabiel scenario te laten rekenen.

Wolken blijven

Die onzekerheid blijft niet beperkt tot financiële markten. In Islamabad is diplomatiek overleg gestart tussen Pakistan, Saudi Arabië, Egypte en Turkije, waarbij Pakistan zich profileert als mogelijke bemiddelaar tussen de Verenigde Staten en Iran. Tegelijk nemen sommige overheden zichtbare energiemaatregelen, zoals beperkingen op straatverlichting en openingstijden van winkels om het energieverbruik te temperen. Het zijn geen signalen die markten meteen doen kantelen, maar wel aanwijzingen dat spanningen rond energie en bevoorrading breder doorwerken in het beleid van landen.

Energie zet de temperatuur van inflatie

De economische impact loopt in de eerste plaats via olie en gas. Het belangrijkste risico is dat hogere energieprijzen langer aanhouden dan verwacht, zeker wanneer doorstroming en productie slechts geleidelijk normaliseren. Daarbij speelt niet alleen de prijs, maar ook de fysieke beschikbaarheid een rol. Schade aan infrastructuur en omleidingen van transportstromen kunnen maandenlang doorwerken, zelfs wanneer de spanningen afnemen.
Voor Europa blijft het beeld dubbel. Het aandeel gas uit de Golf is niet allesbepalend, maar hogere prijzen werken wel door in inflatieverwachtingen, bedrijfskosten en consumentenvertrouwen. Zodra dat gebeurt, wordt inflatie hardnekkiger en verkleint de ruimte voor snelle renteverlagingen. In zo’n omgeving wordt monetair beleid voor centrale banken complexer en blijven zelfs renteverhogingen een reële optie.

Markten herwegen in wisselvallig klimaat

Financiële markten reageren minder vanuit schrik en meer via herpositionering. Aandelen staan onder druk, lange termijnrentes lopen op en de dollar wint terrein wanneer onzekerheid toeneemt. Europa voelt een energieschok doorgaans sneller, maar de correctie bleef niet tot Europa beperkt. Ook in de Verenigde Staten werd de verkoopdruk breder, vooral in groeigevoelige segmenten. Bedrijven met hoge energiekosten of beperkte marges krijgen het moeilijker, terwijl kwaliteitsbedrijven met sterke balansen beter standhouden.
Goud blijft daarbij een apart verhaal. Waar men in een klassieke crisis vaak een snelle vlucht verwacht, zagen we dit keer eerst een correctie onder invloed van hogere rentes, een sterkere dollar en winstnemingen. Dat onderstreept dat het verloop minder rechtlijnig is. Afgelopen vrijdag volgde opnieuw een voorzichtig herstel.

Waar het marktklimaat richting zoekt

De voorbije week bevestigde dat energie het scharnierpunt blijft tussen geopolitiek en markten. De bevoorrading staat onder druk en de uitkomst van het conflict blijft moeilijk te voorspellen, waardoor inflatieverwachtingen en rentevooruitzichten minder stabiel worden. Het risico op verdere escalatie is niet verdwenen, maar verbreed.

Dat maakt het marktklimaat niet stormachtig, maar wel uitgesproken wisselvallig. Momenten van opluchting worden afgewisseld met nieuwe wolken aan de horizon. In zo’n omgeving zijn scherpe marktbewegingen het gevolg van veranderende risico inschattingen. Voor beleggers blijft de boodschap helder: focus op kwaliteit en balanssterkte en behoud voldoende flexibiliteit. Niet wachten op een langdurige opklaring, maar voorbereid blijven, met de paraplu binnen handbereik.

Kerncijfers van 23/3/2026 tot 27/3/2026

Index Slotkoers +/- Sinds begin 2026
België: Bel-20 4985,22 1,39% -1,84%
Europa: Stoxx Europe 600 575,30 0,35% -2,85%
VS: S&P 500 6368,85 -2,12% -6,96%
Japan: Nikkei 53373,07 0,00% 6,03%
China: Shangai Composite 3913,72 -1,09% -1,39%
Hongkong: Hang Seng 24951,88 -1,29% -2,65%
Euro/dollar 1,15 -0,21% -1,91%
Brent olie 112,50 -5,00% 83,37%
Goud 4429,85 -4,75% 2,83%
Belgische 10 jaarsrente 3,74
Duitse 10 jaarsrente 3,10
Amerikaanse 10 jaarsrente 4,43
Bron: Factset

U vond dit artikel de moeite?

Ontdek andere artikels in onze dagelijkse en wekelijkse nieuwsbrief

Ik schrijf mij in

Uw expert

Inge Donders Head of Investment Communication
Volgen De expert volgen
Bekijk alle experts
Deel:
Later lezen
De opinies op deze site zijn die van de auteurs en geven niet noodzakelijk het standpunt van BNP Paribas Fortis weer.

Doe mee met MyExperts

Blijf op de hoogte van de recentste beleggingstips

Al ingeschreven?

Meld u aan om het artikel te lezen.

Nog geen account? Inschrijven