Overzicht
- Binnenkort wordt het Wetboek van Vennootschappen en Verenigingen van kracht
- Nu zijn bestuurders alleen aansprakelijk voor schade veroorzaakt door persoonlijke fouten
- Bestuurders worden hoofdelijk aansprakelijk voor fouten van het bestuursorgaan van de vzw
- In een aantal gevallen kan een bestuurder ook persoonlijk aansprakelijk gesteld worden
- Er komen maximumdrempels voor het bedrag en de termijn van aansprakelijkheid
In het voorontwerp van het Wetboek van Vennootschappen en Verenigingen (WVV) wordt elke vereniging zonder winstoogmerk (vzw) als een onderneming beschouwd. Eén van de belangrijke implicaties hiervan is dat dwingende regelgeving in verband met de bestuurdersaansprakelijkheid ook van toepassing zal zijn op vzw's. Tot op heden is een bestuurder in een vzw alleen aansprakelijk voor de schade veroorzaakt door zijn persoonlijke fout. Zodra het WVV geldt, zullen bestuurders hoofdelijk aansprakelijk zijn voor fouten die het bestuursorgaan als college begaat bij de uitoefening van het bestuur.
Binnenkort zullen bestuurders hoofdelijk aansprakelijk zijn voor fouten die het bestuursorgaan van de vzw begaat.
Hoofdelijke aansprakelijkheid
Indien u hieraan als bestuurder wenst te ontsnappen, zal u het bestuursorgaan moeten informeren dat u niet heeft deelgenomen aan een welbepaalde foute handeling, met duidelijke vermelding hiervan in de notulen van de bestuursvergadering. Dit zal in de toekomst de enige mogelijkheid zijn om te ontkomen aan de hoofdelijke aansprakelijkheid van de bestuurders. Positief is dat er ook een voornemen is om maximumdrempels in te bouwen voor de persoonlijke aansprakelijkheid. En dat de termijn van aansprakelijkheid wordt verkort tot 5 jaar vanaf de verrichting.
Een goede verzekering tegen bestuurdersaansprakelijkheid is meer dan ooit van belang.Nico Jaeken
Wat met persoonlijke aansprakelijkheid?
Omdat een vzw over rechtspersoonlijkheid beschikt, kunnen de bestuurders in principe niet persoonlijk aansprakelijk zijn. Maar hierop bestaan een aantal uitzonderingen. Wanneer een bestuurder zijn taak niet als een goede huisvader vervult, kan de vzw hem ter verantwoording roepen en zelfs schadevergoeding eisen. Ook een derde kan een bestuurder aanspreken. Hij zal in eerste instantie de vzw aanspreken maar als de bestuurder een “onrechtmatige daad” stelde en zo de derde schade berokkende, kan de derde zich ook rechtstreeks tot de bestuurder wenden. Een goede verzekering tegen bestuurdersaansprakelijkheid is dus meer dan ooit van belang.
Cliënt bij Priority Banking Exclusive, Private Banking of Wealth Management?
Schrijf u in op onze dagelijkse en/of wekelijkse nieuwsbrief.
Ik schrijf mij in
De inlichtingen en meningen opgenomen in onderhavig artikel zijn toelichtingen met een louter informatief karakter. Zij kunnen in geen geval beschouwd worden als adviezen of aanbevelingen van fiscale, juridische of andere aard. Zij houden geen rekening met uw persoonlijke situatie.
Wij verzoeken u dan ook uw raadsman te contacteren vooraleer enige beslissing te nemen die rechtstreeks of onrechtstreeks gebaseerd is op de inlichtingen vervat in deze communicatie. Deze Algemene Bankvoorwaarden vormen het algemene kader van de conventionele relatie tussen BNP Paribas Fortis NV kredietinstelling met maatschappelijke zetel gevestigd is in 1000 Brussel, Warandeberg 3 - B.T.W. BE 0403.199.702 - RPR Brussel, onder het prudentieel toezicht van de Nationale Bank van België, Berlaimontlaan 14, 1000 Brussel en de controle inzake beleggers- en consumentenbescherming van de Autoriteit van Financiële Diensten en Markten (FSMA), Congresstraat 12-14, 1000 Brussel en ingeschreven als verzekeringsagent onder FSMA-nr. BE 0403.199.702.